Czy goryle potrzebują komórki?

Photo by Stefan Gara / CC BY

Za pomocą starych telefonów komórkowych ratujemy goryle

Komórki, smartfony & Co. – przedmioty bez których nie wyobrażamy sobie naszego codziennego życia, stały się dla uczestników projektu punktem wyjścia do rozmowy o zrównoważonym rozwoju. Używany do ich produkcji koltan zaprowadził ich do Konga – jednego z nielicznych krajów, w których występuje ten rzadki surowiec. Młodzi ludzie oceniali wpływ wydobycia koltanu na środowisko, w którym żyją zagrożone wyginięciem goryle, przyglądali się warunkom pracy okolicznej ludności, szukali możliwości recyclingu tego cennego surowca naturalnego, a także analizowali własne zachowania konsumenckie. Uczestnicy z dwóch krajów pracowali wspólnie nie tylko podczas dwóch spotkań projektowych, ale również przed, między i po ich zakończeniu: poszukiwali informacji i opracowywali zdobytą wiedzę. Zorganizowali także zbiórkę telefonów komórkowych, którą nagłaśniali podczas spotkań informacyjnych w swoim środowisku. Poprzez swoją akcję włączyli się w inicjatywę Towarzystwa Zoologicznego we Frankfurcie (Zoologische Gesellschaft Frankfurt, ZGS).

Kategoria

wymiana szkolna / wymiana zawodowa

Liczba uczestników

31

Wiek uczestników

16 – 24

Czas trwania

6 dni (PL) + 6 dni (D)

Miejsca

Lubliniec, województwo śląskie, Polska

Bad Nauheim, Hesja, Niemcy

Partnerzy

PL: Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza, Lubliniec

D: Berufliche Schulen am Gradierwerk (Szkoły Zawodowe am Gradierwerk), Bad Nauheim

Kontakt

Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza

Berufliche Schulen am Gradierwerk 

Głosy uczestników

Mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w codziennych sytuacjach życiowych. Za nami niezapomniane chwile i dużo wspomnień. Bardzo zżyliśmy się ze sobą i ciężko było nam się rozstać. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne spotkanie, które będzie miało miejsce we wrześniu w Niemczech.

Moim zdaniem należy wprowadzić do programu szkolnego projekt lub przedmiot ‚zrównoważony rozwój‘. Wprawdzie mówi się, że zrównoważony rozwój to postawa życiowa, ale wielu ludzi nie wie, co oznacza to pojęcie.

Galeria

Photo by Rod Waddington / CC BY